În data de 5 septembrie 2019, va avea loc la Alba Iulia întâlnirea copiilor și tinerilor greco-catolici din Arhieparhia de Alba Iulia și Făgăraș, anunță Biroul pastoral al Arhieparhiei pentru pastorația tinerilor și a copiilor. Tema întâlnirii este: „Anul mărturisitorilor credinței”.

La acest eveniment, organizat de Protopopiatul Alba Iulia și de Parohia Greco-Catolică „Sfântul Spirit” din localitate, va fi prezent Preasfinția Sa Claudiu, Episcopul Curiei Arhiepiscopiei Majore.

Programul întâlnirii este următorul:

• 09:15 – Sosirea participanților (Alba Iulia, str. Septimius Sever, 8 – Biserica Parohiei Sfântul Spirit)

• 10:00 – Sfânta Liturghie Arhierească

• 11:30 – Timp de recreere

• 11:45 – Prânz

• 12:30 – Cateheza – Liberi și milostivi precum Fericiții episcopi martiri (Predicator: Pr. Alin Cîndea)

• 13:00 – Vizionarea filmului despre martirii Bisericii noastre: Șapte martori pentru Mica Romă (Pe durata filmului/dezbaterii vor fi jocuri/activități alternative pentru cei mici până în 12 ani, coordonate de voluntari)

• 13:50Să-i ascultăm pe tineri… O provocare la dezbatere, împărtășire, reacții ale tinerilor pe marginea catehezei și a filmului

• 14:30 – Rugăciune de mulțumire

• Vizită ghidată pe grupuri în Cetatea Alba Iulia

• Întoarcerea acasă

N.B. Copiii și tinerii vor fi însoțiți la această întâlnire de protopopii și preoții parohi din  teritoriul Arhieparhiei de Alba Iulia și Făgăraș.

Biroul Arhieparhial de Presă