Duminică, 13 octombrie 2024, a avut loc la Cosniciu de Jos (Protopopiatul de Șimleu), sfințirea locului de biserică și punerea pietrei de temelie a viitoarei biserici cu hramul „Preasfântul Sânge al lui Isus”.

Au răspuns invitației părintelui paroh Gavril Șandor de a participa la acest eveniment numeroși credincioși laici, părintele Gavril Buboi, protopop de Oradea, părintele Nicolae Bodea, protopop de Șimleu Silvaniei, împreună cu preoți, călugări și reprezentanți ai autorităților locale. Printre aceștia s-au aflat domnul Dinu Iancu-Sălăjanu, președintele Consiliului Județean Sălaj, și domnul Mihai-Cristian Lazăr, primar al orașului Șimleu Silvaniei. Sfânta Liturghie a fost animată de tinerii din Șimleu și Zalău, iar predica a fost rostită de pr. Cristian Bălănean, care a oferit în dar comunității din Cosniciu de Jos  o cruce pe care a primit-o  de la preotul responsabil al celui mai mare sanctuar închinat „Sfântului Sânge al Lui Isus” din Nigeria, Africa.

Domnul Președinte al Consiliului Județean, Dinu Iancu-Sălăjanu, a transmis la final un mesaj de speranță, spunând că trăim vremuri frumoase si binecuvântate cu toate problemele pe care le vedem în jur, iar dacă se construiește o biserică, aceasta este un motiv în plus de speranță.

Cu puțin timp în urmă, pe 16 septembrie a. c., în Cosniciu de Jos s-a oficiat slujba Panahidei (Parastasului) și s-au depus coroane la Monumentul Eroilor din localitate, în memoria celor căzuți pe front, eveniment la care a participat părintele Nicolae Bodea, protopop de Șimleu, împreună cu preoți și credincioși din zonă.

Biroul de Presă EGCO

Cristian Ciulea