Preasfinţitul Părinte Ioan, Episcop de Lugoj, prin Decretul cu nr. 571 l-a numit pe Monseniorul Angelo-Narcis Pop în funcţia de Protosincel – Vicar General, Donec aliter provideatur (până la noi dispoziții), începând cu data de 15 august 2023.

Este o recunoaștere a muncii și a dăruirii monseniorului Angelo, un semn al continuității și deopotrivă al înnoirii. Ierarhul cheamă clerul și poporul la conlucrare în misiunea și munca pastorală și administrativă a eparhiei, de dragul Domnului.

Părintele Angelo-Narcis Pop s-a născut la data de 31 ianuarie 1971 și a fost hirotonit preot la 8 septembrie 1996. În decursul celor 27 de ani de preoţie a îndeplinit mai multe misiuni pastorale și administrative. Timp de 19 ani a fost Vicar general al Preasfinției Sale Alexandru.

Încredințăm ocrotirii Maicii Domnului Eparhia noastră și numirea de azi.

Biroul de Presă al Eparhiei de Lugoj