Preafericitul Părinte Lucian Mureșan, Arhiepiscopul Major al Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică, cu ocazia Anului Centenar al Congregației Surorilor Maicii Domnului (CMD), a ridicat Mănăstirea Maicii Domnului din Cluj-Napoca la rang de Sanctuar Arhiepiscopal Major.

În cadrul Sfintei Liturghii solemne de deschidere a Anului Centenar al CMD, din 2 februarie 2021 – Sărbătoarea Întâmpinării Domnului în Templu și Ziua Vieții Consacrate în Biserica Catolică, invitatul special al evenimentului, PS Claudiu Pop, Episcopul vicar al Curiei Arhiepiscopiei Majore de Alba Iulia și Făgăraș, a dat citire Decretului de întemeiere a Sanctuarului Arhiepiscopal Major închinat Maicii Sfinte în Mănăstirea Maicii Domnului din Cluj-Napoca:

„În Numele Preasfintei, celei de o Ființă, de Viață făcătoarei și nedespărțitei Treimi, Cardinal Lucian din harul și mila lui Dumnezeu, prin grația Sfântului Scaun Apostolic al Romei Arhiepiscop și Mitropolit al Arhieparhiei de Alba Iulia și Făgăraș, Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică, în deplină comuniune cu Sfântul Scaun Apostolic al Romei, în baza drepturilor conferite de Canoanele 78 și 82 din Codul Canoanelor Bisericilor Orientale și de Dreptul particular, considerând binele sufletului și întru întărirea devoțiunii față de Preacurata Fecioară Maria în Biserica Română Unită cu Roma, Greco-Catolică, emitem următorul Decret:

Articolul 1: Se întemeiază Sanctuarul Arhiepiscopal Major închinat Maicii Sfinte în Mănăstirea Maicii Domnului din Cluj-Napoca, Casa generală a Congregației Surorilor Maicii Domnului, pentru întărirea devoțiunii față de Preacurata Fecioară Maria în Biserica noastră.

Articolul 2: Se acordă indulgență plenară tuturor credincioșilor care, în spiritul de pocăință, vor fi prezenți în Sanctuarul Arhiepiscopal Major închinat Maicii Domnului din Cluj-Napoca, în fiecare an cu prilejul următoarelor sărbători: Nașterea Maicii Domnului (8 septembrie), Intrarea in Biserică a Maicii Domnului (21 noiembrie), Zămislirea Sfintei Fecioare Maria (9 decembrie), Serbarea Maicii Domnului (26 decembrie), Bunavestire (25 martie), Adormirea Maicii Domnului (15 august).

Articolul 3: Cu ocazia Anului Centenar al Congregației Surorilor Maicii Domnului, se acordă indulgență plenară cu prilejul sărbătorilor indicate la Articolul 2, tuturor credincioșilor care vor fi prezenți, în anul 2021, în următoarele lăcașuri de cult: – capela comunității «Întâmpinarea Domnului» din Blaj; – capela comunității «Bunavestire» din Cluj-Napoca; – Mănăstirea «Maica îndurerată» din Sighetu Marmației și capela comunității «Intrarea în Biserică a Maicii Domnului» din Oradea.

Articolul 4: Pentru a fi dobândit darul indulgenței plenare trebuie îndeplinite următoarele condiții: căință autentică pentru păcate; Sfânta spovedanie; Sfânta Împărtășanie și recitarea de rugăciuni după intențiile Sfântului Părinte, Papa: «Crezul», «Tatăl nostru», «Născătoare de Dumnezeu» și «Mărire Tatălui…».

Articolul 5: Prezentul decret intră în vigoare începând cu data de 1 februarie 2021.

Dată la Blaj, Sediul Arhiepiscopului Major, la 26 ianuarie 2021;

Semnează: Lucian Cardinal Mureșan, Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unită cu Roma, Greco-Catolică.”

Cu recunoștință pentru acest dar minunat, Surorile CMD invită credincioșii la reînnoirea evlaviei față de Preasfânta Fecioară Maria, la a cărei mijlocire să nu înceteze să alerge cu încredere. De asemenea, să răspundă invitației Capului Bisericii Române Unite, vizitând sfintele sanctuare mariane ale CMD pentru a primi în suflete harul și binecuvântarea, prin acest mare dar, al jertfei și rugăciunii de 100 de ani a Surorilor acestei Congregații cu inimi oferite Născătoarei de Dumnezeu, familie călugărească întemeiată de vrednicul Mitropolit Vasile Suciu, pentru „a apropia neamul nostru cât mai mult de Domnul prin credință vie”.


Știre preluată de pe eparhiaclujgherla.ro