Preoții din protopopiatele Aiud, Ocna Mureș și Turda s-au întrunit în prima săptămână din Postul Mare în parohia greco-catolică din Rădești, pe a cărei meleaguri s-a născut episcopul de pie memorie Demetrie Radu.

La meditația ținută la Calea Crucii, părintele protopop Paul Turcu a îndemnat atât credincioșii cât și confrații preoți să adauge la intenția de rugăciune un gând pentru buna desfășurare a evenimentelor de la Blaj din 2 iunie, cu ocazia vizitei Sfântului Părinte Papa Francisc. La toate oficiile religioase din parohii din timpul postului, preoții vor adăuga și acest deziderat atât de imperios cerut de către întâi stătătorul Bisericii noastre Lucian Cardinal Mureșan.

După oficiul religios întrunirea a avut pe ordinea de zi și probleme administrative. Următoarea întâlnire a preoților va avea loc în parohia Turda-Oprișani.

Paul Turcu